İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adı üstünde ihtiyaç kredisi adı altında verilen kredi türünün ihtiyaç anında çekildiği için zaman zaman sorunları beraberinde getirmesi bu konuda bazı müşterilerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Ülkemizde en çok başvurulan kredi türlerinin arasında gelen bu kredi türünde çekilen krediler bazen geri ödeme konusunda büyük sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır.

İşte bu yüzden sizlere bugün ihtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler hususlarından bahsedeceğiz. Uzun zamandır bu konuda çekilen kredilerin öncelikle faiz oranlarının diğer kredi türlerine göre faiz oranlarının yüksek olduğunu sizlere belirtmek istiyorum. Bunun nedeni ise konut kredisi veya taşıt kredisi gibi kredi türlerinde bankanın sizlere verdiği kredileri bir şekilde garanti altına alması dikkat çekiyor. İpotek sistemi ile bankaların müşterilerinin aldığı taşınmazlar üzerine değer vermesi ve oluşması muhtemel aksaklıklara karşı kendisini garantiye alması ihtiyaç kredisinde oluşmadığından dolayı son derece dikkat çekilmesi gerene bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Faiz oranları diğer kredi türlerine göre yüksektir

Kredi türleri arasında bankaların sizlere kredi notunuza göre yüksek oranlarda verdiği ihtiyaç kredilerine oranların yüksek olduğunu düşünerek bu konuda ne kadar az çekerseniz bu kredi türünü o derece az faiz ödemiş olacaksınız.

Ancak bu konuda sizlere şunu söylemekte fayda var. İhtiyaç kredisi çekmek istediğiniz zaman mutlaka maaş müşterisi olduğunuz bankadan bu kredi türünü çekmelisiniz. Bunun nedeni ise günümüzde faiz oranlarının giderek artmasından dolayın bankalardan çektiğiniz kredilerin faizleri de ona göre artış gösterecektir. Ancak maaş müşterisi olarak çektiğiniz kredilerde banka sizlere normal ihtiyaç kredisi faiz oranlarının çok altında faiz oranı vererek daha az ücret ödemenize imkan verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir