Borsada Kazanmak İsteyenlere 5 Önemli Kural

Borsada Kazanmak İsteyenlere 5 Önemli Kural

Yabancı yatırımcının ciddi anlamda giriş yaptığı son günlerde borsanın son derece hareketli olduğunu görmekteyiz. Borsada hareketlenme olunca ister istemez, ara veren veya beklemede olan yatırımcıları da piyasaya çekerek daha da hareketlenmesini sağlıyor. Ancak borsanın acemilere göre bir yer olmadığının, hemen girip 3 gün sonra ceplerinizi para ile dolduracağınız anlamına gelmediğini de sizlere yeri gelmişken hatırlatalım. Bu yazımızda borsada kazanmak isteyenlere 5 önemli kural paylaşımında bulunacağız.

1- Uzun Vadeli Yatırım Yapın

Kısa vadede zengin olmak maalesef özellikle bizim vatandaşlarımız arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Şunu öğrenmeden borsaya girmeyin. Para kazanmak kolay bir iş değildir. Bunu aklınızın bir köşesine yazın. Borsada en makul iş uzun vadeli yatırımcı olmak ve daha düşük riskli yatırımlar yapmaktır. Bu yatırımlarda zarar etme ihtimaliniz de düşük olacaktır. Borsa işlem gören ve son 10 yıldır hiç zarar açıklamayan şirketler olduğunu biliyor musunuz?

2- Duygusal Davranmayın

Borsa yatırımcılarının bir diğer sorunu ise, duygusal davranmak. Borsa gerçekçi kişilerin para kazanabileceği bir platformdur. Duygularınızla değil aklınızı kullanarak hareket edin.

3- Hatanızda Israr Etmeyin

Olabilir, hatalı bir hamle de yapmış olabilirsiniz. Ancak bu konuda inat etmeyin ve gerekeni yaparak, zararın neresinden dönersem kârdır zihniyetiyle zararınızı o noktada kesin. Gurur yapmayın.

4- İyi Piyasa Takibi

Borsada işlem yapmadan önce uzmanların tavsiyesi en az 1 yıl piyasaların takip edilmesi gerektiği yönünde. Kim ne almış ne satmış, hangi şirket değerlenmiş, vs. tüm hususları dikkatli bir şekilde irdeleyin ve sorgulayın. Kendinizce sanal işlemler yaparak ne kazandınız ne kaybettiniz tespit edin. Bu konuda demo borsa programlarını da deneyin.

5- Kimseye İtibar Etmeyin Analiz Yapın

Piyasada bulunan ve maalesef art niyetli olan kişiler borsa yatırımcılarını bir şekilde kandırarak kendi ağına çekmeye çalışmaktadır. Bu kişiler genelde bazı hisselerle ilgili tüyo aldığını, vs. gibi bilgilerle size gelip yatırımda bulunmanızı önerebilir ve karşılığında sizden de ücret talep edebilir. Bu kişilere kesinlikle itibar etmeyin. Unutmayın bu konuda atalarımızın güzel bir sözü var; kelin ilacı olsa başına sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir