Bitcoin Alternatifi 3 Önemli Dijital Para Birimi

Bitcoin Alternatifi 3 Önemli Dijital Para Birimi

Bitcoin, merkezi olmayan bir kullanıcılar arası ağ üzerinde inşa edilmiş bir kripto para birimi dalgasıyla bir araya gelen bir trend olmuştur, aynı zamanda sürekli artan takipçiler ve skandillerin kaynaşmasına ilham veren kripto para birimleri için fiili standart olmuştur.

Kripto Para Nedir?

Bitcoin alternatiflerinden bazılarını daha yakından incelemeden önce, bir geri adım atalım ve kripto para birimi ve altcoin gibi terimlerle ne demek istediğimizi kısaca inceleyelim. Genel olarak tanımlanmış olan bir şifreleme para birimi, belirteçler veya “madeni paralar” şeklindeki sanal veya dijital paradır. Bazı şifreleme para birimleri fiziksel dünyaya kredi kartları veya başka projelerle girerken, büyük çoğunluk tamamen fiziki olmayanda kalır.

Kripto para birimlerindeki ‘Kripto’ kelimesinin anlamı belirli dijital paranın güvenli ve tipik olarak adsız bir şekilde oluşturulmasını, saklanmasını ve işlemesini sağlayan karmaşık şifreleme anlamına gelir. Bu para birimlerinin bu önemli ‘kripto’ özelliği ve ademi merkeziyetçilik için ortak bir taahhüt; Kripto para birimleri tipik olarak, ihracata yönelik bilgisayarlar (ve genelde “ara sıra olmakla birlikte,“ madencilik ”adı verilen bir süreçle) ve diğer kontroller) oluşturan ekipler tarafından kod olarak geliştirilir. İşte Bitcoin alternetifleri;

1. Litecoin (LTC)

2011’de piyasaya sürülen Litecoin, bitcoin’i izleyen ilk kripto para birimleri arasında yer aldı ve sık sık “gümüşten bitcoine altını” olarak anıldı. Eski Google mühendisi ayrıca MIT mezunu olan Charlie Lee tarafından yaratıldı. Litecoin, hiçbir merkez tarafından kontrol edilemeyen ve “scrypt” ı, tüketici sınıfı olan CPU’ların yardımı ile çözülebilen bir çalışma kanıtı olarak kullanan açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanmaktadır. Her ne kadar Litecoin birçok yönden bitcoin gibi görünse de, daha hızlı blok üretim hızına sahiptir ve bu nedenle daha hızlı bir işlem onayı sunmaktadır. Geliştiriciler dışında, Litecoin’i kabul eden çok sayıda satıcı vardır. 9 Şubat 2019’dan itibaren, Litecoin’in 2,63 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 43,41 dolarlık bir adet değeri vardı.

2. Ethereum (ETH)

2015 yılında piyasaya sunulan Ethereum, Akıllı Sözleşmelerin ve Dağıtılmış Uygulamaların (DApps) herhangi bir kesinti, sahtekarlık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesine gerek kalmadan inşa edilmesini ve yürütülmesini sağlayan merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Ethereum’daki uygulamalar platforma özgü kriptografik belirteç, eter üzerinde yürütülmektedir. Eter, ethereum platformunda hareket etmek için bir araç gibidir ve çoğunlukla ethereum içinde uygulamalar geliştirmek ve çalıştırmak isteyen geliştiriciler ya da şimdi eter kullanarak başka dijital para birimleri satın almak isteyen yatırımcılar tarafından aranır.

2014 yılında, ethereum ezici bir yanıt alan eter için bir ön satış başlattı; Bu, ilk para teklifi (ICO) döneminde kullanılmaya yardımcı oldu. Ethereum’a iltifaten, “neredeyse her şeyi kodlamak, dağıtmak, güven altına almak ve ticaret” için kullanılabilir. 2016’da DAO’ya yapılan saldırıda Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olarak ayrıldı. 9 Şubat 2019 itibariyle, Ethereum (ETH) 12.49 milyar dolarlık bir piyasa sınırına ve 118.71 dolarlık bir belirteç değerine sahipti.

3. Zcash (ZEC)

2016’nın ikinci yarısında başlatılan merkezi ve açık kaynaklı bir şifreleme şifresi olan Zcash umut verici görünüyor. “Bitcoin para birimi http gibi ise, zcash para birimi https’dir”, zcash kendini tanımlamak için kullanılan bir analojidir. Zcash işlemlerin gizliliğini ve seçici şeffaflığını sunar. Dolayısıyla, https gibi zcash, tüm işlemlerin kaydedildiği durumlarda ekstra güvenlik veya gizlilik sağladığı iddiasındadır. Bir blockchain üzerinde yayınlanır, ancak gönderen, alıcı ve miktar gibi detaylar gizli kalır.

Zcash, kullanıcılarına gelişmiş bir şifreleme tekniği veya ekibi tarafından geliştirilen zk-SNARK adı verilen sıfır bilgi geçirmez yapı kullanılarak içeriğin şifrelenmesine izin verilen “korumalı” işlem seçeneklerini sunar. 9 Şubat 2019 itibariyle, Zcash’ın 291.25 milyon dolarlık bir piyasa değeri ve 49.84 dolarlık bir jeton değeri vardı.

Toplam 2 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir